BEZKRĘGOWCE

Lysmata aboinensis - krewetka czyszcząca Scarlet Skunk Cleaner Shrimp dorasta do 5 cm. Szkarłatna (czerwona) na grzbiecie i z białym paskiem biegnącym przez całe ciało przypomina jednym skunksa a innym autostradę co znalazło odzwierciedlenie w nazwach potocznych. Uroku dodają jej również bardzo długie białe wąsy (antenki, czułki). Jest to jedna z krewetek najlepiej czyszczących ryby z pasożytów skórnych. Bardzo popularna w akwarystyce morskiej. Spotykana na całym obszarze Indo-Pacyfiku i Morzu Czerwonym. Wymaga: temperatury od 20 do 27 C (w wyższych staje się mniej odporna i bardziej wrażliwa), zasolenie 1,023-1,025, pH 8,1-8,4. Wrażliwa na miedź i duże stężenie azotynów. Wymaga wysokich poziomów wapnia i jodu. Pokojowa wobec innych zwierząt w akwarium. Nadaje się świetnie do akwarium rafowego i do większości gatunków ryb. Jednakże drapieżniki (np. skorpeny - Lionfish) stanowią dla nich śmiertelne zagrożenie. Oprócz pasożytów skórnych żywią się mrożonymi i suchymi pokarmami mięsnymi. Często wchodzą na rękę akwarysty i wybierają z niej pożywienie. Zdarza się im również podbierać pokarm koralowcom lecz nie wydaje się to mieć żadnego szkodliwego wpływu na koralowce. Należy trzymać je w grupach po kilka sztuk gdyż czują się wtedy bardziej odważne. Jako hermafrodyci każda para tych krewetek jest zdolna do rozmnażania - o ile oczywiście przypadną sobie do gustu. Rozmnożenie ich w akwarium jest dość częste jednakże większość jaj lub larw jest zjadana przez ryby lub wciągana przez pompy.

Stenopus hispidus - krewetka widywana na wszystkich wodach stref tropikalnych. Potocznie zwana jako krewetka boksująca Bixer Shrimp (ze względu na ruchy szczypiec podczas odganiania przeciwników) lub krewetka paskowana Banded Coral Shrimp (całe ciało pokrywają naprzemienne biało-czerwone pasy). Posiada bardzo długie białe wąsy najczęściej widywane pomiędzy skałkami gdyż jest ona początkowo bardzo nieśmiała. Po aklimatyzacji staje się odważniejsza i swymi spacerami po zbiorniku wzbudza niekłamany podziw wśród oglądających. Jedna z największych krewetek trzymanych w akwariach morskich. Może osiągać rozmiar 10 cm. Może być agresywna wobec mniejszych krewetek innych gatunków oraz może być niebezpieczna dla koralowców i ukwiałów przy braku wystarczającej ilości pożywienia. W naturze jest padlinożercą ale w akwariach zjada chętnie większość pokarmów mrożonych i sztucznych. Powinna być trzymana pojedynczo lub w dobranej parze. Do rozmnożenia dochodzi bardzo sporadycznie. Wrażliwa na miedź i duże stężenie azotynów. Wymaga wysokich poziomów wapnia i jodu. Jej wymagania to: temperatura 23-28 C, zasolenie 1,023-1,025, pH 8,1-8,4.

Holothuria edulis rote /strzykwa/ - Edible Cucumber “jadalny ogórek" zamieszkuje obszar Indo-Pacyfiku, Morze Czerwone aż po Hawaje. Żyje na piaszczystych tarasach raf koralowych i takie samo podłoże wymagane jest w akwarium. Świetnie przekopuje i czyści piasek a przez to jest mocno zalecana do akwarium morskiego. Żywi się materią organiczną znalezioną w piachu (detrytus). Jeśli nie będą w stanie znaleźć wystarczającej ilości pożywienia zaczną się kurczyć o obumierać. W razie stresu lub śmierci wydzielają duże ilości trujących substancji zwanych triterpenglycosides. Substancje te mogą być bardzo szkodliwe dla ryb jednakże raczej nie wpływają źle na bezkręgowce. Temperatura zalecana dla tego zwierzęcia to 23-28 C. Występuje w kolorach: czarny, brązowy, zielony, różowy i czerwony. W akwariach osiąga rozmiar do 30 cm. Zalecany dla doświadczonych akwarystów.

Fromia indica - czerwona gwiazda Red Star jest gatunkiem rozgwiazdy widywanym na obszarze Indo-Pacyfiku. W akwariach może osiągać wielkość nawet 10 cm. Jest wszystkożerna. Zjada głównie mikroorganizmy i związki organiczne, które znajdzie w detrytusie ale od czasu do czasu należy podać jej kawałek krewetki lub ryby dla lepszego rozwoju. Bardzo pokojowe zwierzątko jednakże należy trzymać raczej tylko jedną sztukę w zbiorniku chyba, że jest on na tyle duży by dostarczyć wystarczającej ilości pożywienia dla większej ilości rozgwiazd. Jest bezkręgowcem bardzo wrażliwym na jakość i zmiany parametrów wody. Nie toleruje związków miedzi (np. w postaci leków) oraz wysokich stężeń azotanów. Wymaga temperatury 24-28 C, zasolenia 1,023-1,025, pH 8,1-8,4. Każda zmiana zasolenia, temperatury, pH czy też poziomu tlenu może być dla niej bardzo niebezpieczna. Pod żadnym pozorem nie należy wyjmować ją z wody i narażać na wpływ powietrza. Proces aklimatyzacji należy przeprowadzać szczególnie wolno i starannie. Bardzo wrażliwa i zalecana doświadczonym hodowcom. Charakteryzuje się wieloma odcieniami czerwieni oraz czarnymi wypustkami na ramionach u osobników młodych. Osobniki dorosłe wypustki mają w kolorze całego ciała lub trochę jaśniejsze. Przepiękna ozdoba każdego akwarium rafowego.

Tectus spec. - rodzina ślimaków wspaniale zjadających glony i cyjanobakterie w zbiornikach. Jeden z obowiązkowych nabytków dla wszystkich dla wszystkich akwarystów morskich. Stosunkowo niewielkich rozmiarów ale o wielkim apetycie. Więcej informacji w artykule: (już wkrótce)


Entacmea quadricolor czerwony /ukwiał/ - występuje w odmianach barwnych: różowej i czerwonej. Choć średnio agresywny zalecany jest dla akwariów morskich jako ukwiał łatwy do aklimatyzacji. Żyje w symbiozie z: Amphiprionami: akindydos, allardi, bicinctus, chrysopterus, clarkii, ephippium, frenatus, latezonatus, mccullochi, melanopus, rubrocinctus, tricintus oraz Premnas biaculeatus. W akwarium rafowym warto wprowadzać go na początku, aby po wybraniu przez niego miejsca, "obudować" je skałkami i w ten sposób ograniczyć możliwość poparzenia koralowców czy innych ukwiałów. Żyje na obszarze Indo-Pacyfiku, od Morza Czerwonego po Samoa. Rośnie do 30 cm. Przy braku symbiotycznego z nim błazenka wymaga dokarmiania 2 razy w tygodniu krylem, kawałkami krewetek czy ryb. Potrzebuje mocnego oświetlenia, średniego przepływu wody i dodatkowej suplementacji jodu i elementów śladowych. Zalecana temperatura to 22-27C, zasolenie 1,023-1,025, pH 8,1-8,4. Minimalny zbiornik to 100 litrów.

Entacmea quadricolor zielony /ukwiał/ - występuje w odmianach barwnych: brązowej i fluorescyjnej zieleni. Osobniki dorosłe mogą nabierać rdzawoczerwonego odcienia. Choć średnio agresywny zalecany jest dla akwariów morskich jako ukwiał łatwy do aklimatyzacji. Żyje w symbiozie z: Amphiprionami: akindydos, allardi, bicinctus, chrysopterus, clarkii, ephippium, frenatus, latezonatus, mccullochi, melanopus, rubrocinctus, tricintus oraz Premnas biaculeatus. W akwarium rafowym warto wprowadzać go na początku, aby po wybraniu przez niego miejsca, "obudować" je skałkami i w ten sposób ograniczyć możliwość poparzenia koralowców czy innych ukwiałów. Żyje na obszarze Indo-Pacyfiku, przy wybrzeżach Singapuru, Wysp Tonga i Fidzi. Rośnie do 30 cm. Przy braku symbiotycznego z nim błazenka wymaga dokarmiania 2 razy w tygodniu krylem, kawałkami krewetek czy ryb. Potrzebuje mocnego oświetlenia, średniego przepływu wody i dodatkowej suplementacji jodu i elementów śladowych. Zalecana temperatura to 22-27C, zasolenie 1,023-1,025, pH 8,1-8,4. Minimalny zbiornik to 100 litrów.

Tridacna maxima - małże są coraz bardziej popularnymi zwierzętami a akwariach morskich. Bajeczna kolorystyka gatunków żyjących w górnych strefach raf koralowych, a do nich należą Tridacny, stała się powodem coraz częstszego umieszczania ich w zbiornikach. Praktycznie niemożliwym jest opisanie wszystkich odmian barwnych tego gatunku małży - tak wielka jest ich różnorodność. T. maxima może dorastać do 25-30 cm. Zamieszkuje obszar Indo-Pacyfiku lecz coraz częściej jest hodowana na farmach morskich. Bardzo spokojne zwierzę, całkowicie niegroźne i wspaniale nadające się do zbiorników rafowych. Niebezpieczeństwo mogą natomiast stanowić dla małż inne zwierzęta: niektóre gatunki ryb (np. motylowate), drapieżne gatunki rozgwiazd, większe skorupiaki (np. niektóre gatunki krabów), niektóre ślimaki oraz wieloszczety (bristle worms). Te zwierzęta potrafią zjeść małże od środka lub przedostać się do nich poprzez muszlę. Są jednak takie małe kraby czy krewetki, które żyją w ciele (jamie płaszczowej) małży i nie czyniąc im żadnej krzywdy. T. maxima - jak większość przydaczni - przytwierdzają się do podłoża za pomocą specjalne nogi "bisiora". Wskazanym jest, by dokładnie zastanowić się jakie miejsce będzie dla tego zwierzęcia najodpowiedniejsze, gdyż po przyrośnięciu do np. skały oderwanie małża może być utrudnione. W początkowym okresie aklimatyzacji oraz osobniki młode, które potrzebują stosunkowo mniejszej ilości światła, warto ustawić je na żwirze do którego nie przyrosną i skąd łatwo będzie je przemieścić później na ostateczne miejsce ich ustawienia. Małże są doskonałymi filtratorami i pobierają pokarm w postaci drobnego planktonu z wody. Z tego powodu wymagają małego do średniego przepływu wody opływającego je ze wszystkich stron. Jednakże podstawowym sposobem odżywiania małż z gatunku Tridacna jest pokarm wytwarzany przez zooksantele znajdujące się w jej ciele. Dlatego też umieszczenie jej jak najbliżej źródła światła (najlepiej hqi) jest warunkiem nieodzownym dla ich dobrego rozwoju. Wymagania: jak najlepsze oświetlenie, dobra jakość wody o odpowiedniej cyrkulacji, dodatkowa suplemacja strontu i jodu, wysoki poziom wapnia, temperatura 22-27 C, zasolenie 1,023-1,025, pH 8,1-8,4.

Tridacna squamosa - małże są coraz bardziej popularnymi zwierzętami a akwariach morskich. Bajeczna kolorystyka gatunków żyjących w górnych strefach raf koralowych, a do nich należą Tridacny, stała się powodem coraz częstszego umieszczania ich w zbiornikach. Odmiany barwne tego gatunku małży to: żółty, brązowy, zielony i niebieski. T. squamosa może dorastać do 40 cm. Zamieszkuje obszar Indo-Pacyfiku lecz coraz częściej jest hodowana na farmach morskich. Bardzo spokojne zwierzę, całkowicie niegroźne i wspaniale nadające się do zbiorników rafowych. Niebezpieczeństwo mogą natomiast stanowić dla małż inne zwierzęta: niektóre gatunki ryb (np. motylowate), drapieżne gatunki rozgwiazd, większe skorupiaki (np. niektóre gatunki krabów), niektóre ślimaki oraz wieloszczety (bristle worms). Te zwierzęta potrafią zjeść małże od środka lub przedostać się do nich poprzez muszlę. Są jednak takie małe kraby czy krewetki, które żyją w ciele (jamie płaszczowej) małży i nie czyniąc im żadnej krzywdy. T. squamosa - jak większość przydaczni - przytwierdzają się do podłoża za pomocą specjalnej nogi "bisiora". Wskazanym jest, by dokładnie zastanowić się jakie miejsce będzie dla tego zwierzęcia najodpowiedniejsze, gdyż po przyrośnięciu do np. skały oderwanie małża może być utrudnione. W początkowym okresie aklimatyzacji oraz osobniki młode, które potrzebują stosunkowo mniejszej ilości światła, warto ustawić je na żwirze do którego nie przyrosną i skąd łatwo będzie je przemieścić później na ostateczne miejsce ich ustawienia. Małże są doskonałymi filtratorami i pobierają pokarm w postaci drobnego planktonu z wody. Z tego powodu wymagają małego do średniego przepływu wody opływającego je ze wszystkich stron. Jednakże podstawowym sposobem odżywiania małż z gatunku Tridacna jest pokarm wytwarzany przez zooksantele znajdujące się w jej ciele. T. squamosa wymaga trochę mniejszej ilości światła niż T. maxima wciąż jednak potrzebuje ona wysokiego do średniego poziomu światła (najlepiej hqi). Jest to warunek nieodzowny dla ich dobrego rozwoju. Wymagania: oświetlenie - od średniego do dużego, dobra jakość wody o odpowiedniej cyrkulacji - od małej do średniej, dodatkowa suplemacja strontu i jodu, wysoki poziom wapnia, temperatura 22-27 C, zasolenie 1,020-1,025, pH 8,1-8,4.